Oddíly » Sportovní oddíly » Judo

Judo TJ SOKOL Blatná

Judo TJ Sokol Blatná Judo TJ Sokol Blatná Judo TJ Sokol Blatná Judo TJ Sokol Blatná

Judo je sport, který zaujal tisíce lidí na celém světě. Judo je sportem, kde najde uplatnění mládež, ale i lidé v pokročilém věku, a to bez ohledu na tělesnou výšku a váhu. Judo (v překladu "jemná cesta") je japonského původu, jeho zakladatelem je profesor Jigoro Kano (1859-1938), který jej vytvořil z vybraných chvatů starého bojového umění Jiu-Jitsu.

Motivem ke studiu Jiu-Jitsu byl pro tohoto subtilního studenta fakt, že musel snášet mnohé křivdy a ústrky od silnějších spolužáků, a tak se začal zajímat o staré bojové umění. Poznatky, které Jigoro Kano shromáždil studiem starých materiálů, ale i při své praxi Jiu-Jitsu utřídil, přizpůsobil tehdejším poznatkům tělovýchovného procesu a vytvořil vlastní systém, který nazval KODOKAN-JUDO. Činnost Kodokanu byla zahájena - od tohoto data se počítá vznik juda - v roce 1882, kdy měl Jigoro Kano prvních 9 žáků.

Do Evropy se Jiu-Jitsu dostalo v roce 1903, kdy Japonci poprvé v Londýně ukázali umění tohoto sportu. První pokusy s výcvikem Jiu-Jitsu se v Československu datují v letech 1907 až 1910, pod vedením prof. Dr. Františka Smotlachy, který obstaral německou publikaci o judu. Československý svaz Jiu-Jitsu byl založen 3. dubna 1936 a jeho prvním předsedou se stal jeho neúnavný propagátor a významný československý přírodovědec prof. Dr. Smotlacha. Po založení Československého Svazu Jiu-Jitsu jsou zakládány další oddíly a kroužky. V roce 1964 se stalo judo olympijským sportem.

Základní informace o oddílu:

V současné době probíhají tréninky juda dvakrát týdně, a to v pondělí a ve čtvrtek vždy od 17:45 do 20:30 hodin. Podle věku judistů jsou tréninky rozděleny na dvě části. Od 17:45 do 18:50 hodin jsou tréninky mladších dětí, kde trénují naši nejmenší členové (7 – 11 let) - v judu se tyto věkové kategorie nazývají mláďata a mladší žáci. Tyto tréninky se zaměřují na komplexní přípravu malých judistů, jednak na závody (boj na zemi i v postoji), ale také na nácvik techniky chvatů (nejdříve základních a postupem doby a vyspělosti judisty složitějších). Zaměřujeme se také na celkové protažení těla, rozhýbání všech kloubů, protažení svalů a na základní gymnastické cviky (různé kotouly, hvězdy, přemety apod.). Důležitou součástí těchto tréninků je také soubor různých posilovacích cviků a cviků, které zlepšují výbušnost a rychlost judisty. Druhá část tréninků je od 19:00 do 20:30 hodin a v této době najdeme na žíněnce starší judisty (od 12 let). V této kategorii jsou tréninky přizpůsobené věku, a proto jsou zde zastoupeny i prvky na zlepšení fyzické kondice a síly. Jinak jsou tréninky svojí skladbou podobné těm u mladších dětí.

O rozvoj judistů se starají trenéři ve složení: Lukáš Kocourek, Jiří Mls a Vladimír Vacek.

Pravidelně se účastníme turnajů v Jihočeském a Plzeňském kraji. Turnaje jsou vždy obsazeny nejlepšími judisty z těchto krajů a na větších turnajích je i velká zahraniční účast, hlavně rakouských judistů. Jsme rádi, že blatenské judo má v porovnání se stejně malými oddíly výborné výsledky. Nejenže naši závodníci vozí medaile, ale někteří jsou dokonce v hledáčku mnohem větších týmů, kterým vypomáhají při soutěžích družstev v dorostenecké a juniorské lize.

Lukáš Kocourek, tel.: 607 126 036

Kdy cvičíme?

Pondělí: 17.45 - 18:50 hod. - mladší
Pondělí: 19.00 - 20.30 hod. - starší

Čtvrtek: 17.45 - 19.50 hod. - mladší
Čtvrtek: 19.00 - 20.30 hod. - starší

Největší úspěch

Mistrovství České republiky 2005 starší žáci - Ladislav Podlešák - MISTR ČR

Pro koho je cvičení vhodné?

Pro děti od 7 let a pro dospělé v jakémkoli věku.

Kdo chce vědět víc:

www.czechjudo.cz - oficiální stránky Českého svazu juda